AUTOMATYCZNY DEFIBRYLATOR AED

Przy NAGŁYM ZATRZYMANIU KRĄŻENIA Strażacy OSP Rzeplin maja na swoim wyposażeniu Automatyczny defibrylator AED – przekaż tą informację dyspozytorowi!

1

AED w Rzeplinie

Znaczna odległość od szpitali oraz zwiększająca się ilość zdarzeń medycznych do, których wzywani są strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeplinie, spowodowały zwiększenie nacisku na wyszkolenie oraz wyposażenie strażaków w sprzęt ratownictwa medycznego. W ramach jednostki będącej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym na wyposażeniu samochodu MAN TGM 13.290 znajdują się dwie torby medyczny PSP R1, które w swoim składzie zawierają potrzebny sprzęt do resuscytacji krążeniowo oddechowej, poparzeń, złamań, ran krwotocznych oraz innych zdarzeń medycznych. Wyraźnie widać wzrost wyszkolenia ratowników bowiem w szeregach służą i są gotowi do wyjazdu: ratownicy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz strażacy ratownicy, którzy są w sposób ciągły doszkalani z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

W związku z zapotrzebowaniem na odpowiedni sprzęt, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeplinie, zakupiła w czerwcu 2015 roku, dzięki pozyskanym środkom z Komendy Głównej PSP w Warszawie urządzenie pozwalające na ratowanie tak cennego życia mieszkańców naszej gminy, jak i również mieszkańców sąsiednich gmin, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ochotnicy z Rzeplina będą mogli teraz wyjeżdżać do zdarzeń medycznych, gdy czas dojazdu karetki będzie zbyt długi, ponieważ gdy następuje Nagłe Zatrzymanie Krążeniowe każda sekunda jest na wagę życia

Jak używać defibrylatora AED?

Gdy zagrożone jest życie ludzkie należy pamiętać o tzw. „Łańcuchu życia”, czyli szeregu czynności ratowniczych zaczynających się od szybkiego rozpoznania i wezwania pomocy, wczesnemu rozpoczęciu resuscytacji krążeniowo oddechowej prowadzonej do przyjazdu służb medycznych i możliwej defibrylacji gdy mamy dostęp do AED. W przypadku przeprowadzenia defibrylacji z wykorzystaniem AED na schemat postępowania składają się:

  • włączenie defibrylatora (do czasu jego użycia przeprowadza się resuscytację krążeniowo-oddechową),
  • podłączenie kabla i naklejenie elektrod na klatkę piersiową poszkodowanego (jeżeli poszkodowane jest dziecko, należy użyć elektrod pediatrycznych). Jedna elektroda powinna znaleźć się po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowo-pachowej (na elektrodach wyraźnie jest zaznaczona gdzie należy je przykleić),
  • działanie według komend głosowych wydawanych przez urządzenie. (komendy są wydawane bardzo precyzyjnie i głośno co pozwala na bardzo dobrą „współpracę” z urządzeniem).